SMOLJAK: Ještě k americkému radaru
Podívejme se pro příklad na rozpravy kolem radarové základny na našem území. Pomiňme ty úplné hlouposti, jakými nás například krmil jeden místní brdský funkcionář, podle nějž budou lidé a zvířata v okolí radaru vystaveni mikrovlnnému záření, jako kdyby je strčili do obří mikrovlnky. (Prezident Bush tak zřejmě obětuje těch dvě stě příslušníků americké obsluhy.) K lépe znějícím patří dejme tomu slogan, že nechceme na našem území cizí armády. Když českému komunistovi č. 1 Vojtěchu Filipovi položili otázku, proč zrovna oni, kteří pozvali do naší země půlmilionovou okupační armádu, mají teď řeči pro několik vojáku amerických, odpověděl: „Ano, byla to chyba, a my ji nechceme znovu opakovat.“ Absurdně se tu srovnává drzá agrese s civilizovaným vyjednáním záležitosti, kdy několik vojenských specialistů ze Spojených států bude sloužit u protiraketového systému v brdském lese. Zajímavé je, kolik našich lidí na tento argument z komunistické líhně slyší. Bylo by dobré jim připomenout, že přítomnost (skutečné armády!) Američanů v západní Evropě zabránila Stalinovi i jeho nástupcům rozpoutat třetí světovou válku. Ale to komunisté slyšet nechtějí a mladí lidé, stižení módní vlnou západoevropského antiamerikanismu, o tom prostě nevědí. (Tak mě mimochodem napadá, že od levicové mládeže za naší západní hranicí jsme přijali v historii jen jedinou dobrou věc: rokenrol. A to byl ještě ke všemu americký vynález!)
Velice silný hlas pozvedli odpůrci „nového kola zbrojení“. (Čtu dokonce o „raketovém kočkování mezi velmocemi“.) Bože můj! Jako bychom neznali tyto mírotvorce! Osvědčili se už mnohokrát v historii, naposledy před druhou světovou válkou. Díky nim mohl Hitler vést své armády západní Evropou jako nožem zajíždějícím do másla. Poslyšte, mám to už dlouho na srdci: Pacifisti jsou největšími nepřáteli demokratických společností, ve kterých žijí! Nemají na to, aby zabránili vyzbrojování agresivních států, ale účinně oslabují obranyschopnost vlastní země. Je to případ i radaru protiraketové obrany na našem území. Také jsem přesvědčen, že v protiraketovém remcání hraje utajenou roli obyčejná zbabělost. Mužná zásada bránit vlastní zemi a národ byla živá naposledy v roce 1938, kdy se obyčejný lid chtěl stůj co stůj bránit Hitlerovu Německu, pak v činech našich zahraničních vojáků na západě i na východě. Po šestileté německé okupaci a po čtyřiceti letech komunistické totality zbylo té mužné odvahy velmi málo. Nejsme ochotni bránit se s rizikem oběti, bojíme se a jsme raději úslužní ke zlotřilým státům (s nimiž bohužel koketuje i Putinovo Rusko), krčíme se strachy v naději, že nás ti lotři nechají na pokoji.
Říká se, že v kapce rosy se zračí celý vesmír. Řečeno skromněji k naší věci: v radarové kapce se zračí celá bída našeho národního charakteru.
Respekt 28 / 2007
Ladislav Smoljak