iDNES: Referendum o radaru neprošlo ani s hlasy koalice
Prvního hlasování o normě extra pro radar se zúčastnilo poměrně málo poslanců, chyběla jich více než čtvrtina. Dopředu totiž bylo jasné, že návrh nemá šanci na schválení.
ČSSD, která byla navrhovatelem zákona, nesehnala potřebných 120 hlasů na prosazení ústavní normy. Z celkového počtu 144 zákonodárců bylo pro 76 z nich, 57 poslanců normu odmítlo. Zelení se při hlasování zdrželi.
Pro referendum se však kromě levicové opozice a nezařazeného Miloše Melčáka vyslovili i někteří koaliční poslanci. Svůj hlas mu dal lidovec Ludvík Hovorka a dva občanští demokraté Zdeňka Horníková a Daniel Rovan.
"Je to zcela zásadní otázka, výstavba cizí vojenské základny. Navíc si myslím, že je tam ten důvod, že před volbami o tom ani jedna strana nemluvila," potvrdil Hovorka ČTK svou podporu referenda.
Tím, jak by o základně případně hlasoval v parlamentu, si zatím není jistý. Rozhodoval by se prý podle definitivní podoby smluv mezi USA a ČR a míry začlenění systému do NATO. Podobný postoj k základně zatím zaujímali i vládní zelení.
Lidové hlasování o základně zatím neúspěšně prosazuje KSČM a ČSSD.
Neprošlo ani obecné referendum
Opozice neuspěla ani s návrhem zákona o obecném referendu. Předložila ho opět sociální demokracie a i v tomto případě pro schválení potřebovala ústavní většinu.
Pro návrh však zvedlo ruku jen 80 zákonodárců.
Kromě ČSSD a KSČM hlasovali pro normu i nezařazení Michal Pohanka s Milošem Melčákem a vedle už zmíněného Hovorky i jeho stranický kolega Libor Ambrozek.