Jdi na obsah Jdi na menu
 


iDNES: Brdsko dostalo komisi pro investice, bez ohledu na radar

3. 10. 2007

Brdsko dostalo komisi pro investice, bez ohledu na radar

ObrazekiDNES - 3. října 2007 14:42
Vláda postavila do čela Komise pro rozvoj Brdska Ivana Fuchsu. Je spolupracovníkem "mluvčího radaru" Tomáše Klvani. Orgán má určovat podobu investic, které budou směřovat do brdského regionu, bez ohledu na to, zda tam Američané nakonec raketovou základnu postaví.


Fuksa je bývalý starosta Příbrami. Spolu s ním v komisi zasednou zástupci obcí, blízko nichž má radar stát, náměstci středočeského a plzeňského hejtmana a ministerští úředníci.

Členy nové vládní komise ale zatím nikdo z Úřadu vlády neinformoval. "Vím, že se to má stát, ale ještě nikdo nevolal," sdělil iDNES.cz Josef Vondrášek, starosta Rožmitálu pod Třemšínem. V komisi bude reprezentovat brdské obce spolu se starostou Spáleného Poříčí Pavlem Čížkem.

Zatímco Čížek je zastáncem vyjednávání s vládou, Vondrášek zastupuje ligu starostů, která radar razantně odmítá. Plzeňský i Středočeský kraj vyšle náměstky hejtmanů - Vladislava Vilímce a Josefa Vacka.

Komise pro rozvoj kraje, který byl dlouhá desetiletí závislý na potřebách a zájmech armády, vznikla z popudu předsedy vlády Mirka Topolánka. Nápad na její zřízení se zrodil počátkem září na vládním výjezdním zasedání v Brdech.

Do konce října musí předložit statut a jednací řád. "Budeme dále požadovat, aby nám k 31. říjnu předložila první projekty, kam by měly plynout peníze," řekl Topolánek.

S konkrétními návrhy ovšem musí brdští starostové přijít sami. Komise bude pouze posuzovat a rozhodovat, zda předložený projekt zafinancuje.